Порушення органів чуття у людей похилого віку

Що таке порушення органів чуття та чому вони особливо поширені у людей похилого віку.

Звичайно, залежно від конкретного порушення органів чуття, його причин і наслідків, можна розрізнити різні фактори, які можуть бути відповідальні за його поширення у людей похилого віку.

Однак загальною тенденцією є те, що зі збільшенням віку органи чуття можуть втрачати свою чутливість та функціональність. Наприклад, відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, більш ніж половина людей старше 65 років мають проблеми зі зором, а близько 60% мають проблеми зі слухом.

Порушення органів чуття можуть мати значний вплив на якість життя людини, зокрема на її можливість спілкуватися з оточуючими, отримувати інформацію з навколишнього середовища та приймати рішення. Отже, діагностика та лікування порушень органів чуття у людей похилого віку є важливим завданням для підтримання їхньої якості життя.

Порушення зору у людей похилого віку

Порушення зору можуть виникати у людей похилого віку з різних причин, таких як захворювання, травми, дегенеративні зміни в оках та інші фактори. Найбільш поширеними порушеннями зору у людей похилого віку є:

  • Катаракта — це захворювання, яке характеризується затемненням очного об’єктива, що призводить до зниження гостроти зору. Симптомами катаракти можуть бути помутніння зору, затемнення та відчуття вуальки перед очима.

  • Глаукома — це захворювання, при якому відбувається підвищення внутрішньоочного тиску, що може призвести до пошкодження зорового нерва та зниження гостроти зору. Симптомами глаукоми можуть бути біль в очах, помутніння зору та головні болі.

  • Дегенеративні захворювання сітківки, такі як макулярна дегенерація, що призводять до зниження гостроти зору та втрати центрального зору. Симптомами дегенеративних захворювань сітківки можуть бути зміни в сприйнятті кольорів, втрата здатності чітко бачити деталі та відображення ліній та контурів.

Методи лікування порушень зору залежать від їх причин та ступеня важкості. Лікування може включати в себе ліки, хірургічні втручання, корекцію зору за допомогою окулярів або лінз. Зазвичай кращі результати досягаються тоді, коли порушення зору виявляються та лікуються на ранній стадії. Також важливо пам’ятати про профілактику та регулярні візити до офтальмолога для перевірки зору.

Поради щодо взаємодії з особами літнього віку що мають проблеми із зором

  • Люди літнього віку погано фіксують погляд на предметах, не бачать того, що знаходиться збоку від них. Тому при спілкуванні з ними, входячи в кімнату або підходячи збоку, варто якось привернути увагу, щоб не налякати. Не підходьте до людини з поганим зором проти світла. Заздалегідь постукайте у двері або сповістіть, що Ви поруч, наприклад, привітайтеся так голосно, щоб вона Вас почула і відповіла або дала знак, що Вас почула. Однак не починайте розмову голосно й різко, перебуваючи поруч з літньою людиною.
  • Якщо хворий носить окуляри, то необхідно стежити за тим, щоб лінзи окулярів були чистими, не подряпаними (особливо легко псуються пластикові лінзи, якщо окуляри часто кладуть на тверді поверхні лінзами долілиць). Окуляри повинні бути правильно підібрані. Важливо періодично консультувати людей літнього віку в окулістів, оскільки зниження зору може відбуватися досить швидко. Окуляри повинні бути завжди поруч із пацієнтами. У кімнаті необхідно забезпечити гарне освітлення. Удень треба відкривати фіранки на вікні, увечері вчасно включати світильники.
  • Без необхідності не переставляйте предмети в кімнаті, не сповістивши про це літню людину, інакше вона, не дуже добре розглянувши їх на новому місці, по звичці піде звичайним своїм маршрутом і спіткнеться або вдариться. З появою в кімнаті нових людей або предметів бажано інформувати про це літню людину, а також коментувати свої наступні дії.
  • Під час їжі перед літньою людиною не повинне бути багато предметів. Корисно використовувати світлові контрасти для кращого разглядання предметів, наприклад, на світлому столі помістіть темну нековзну підставку, на ній — темну тарілку й ложку. У такому колірному сполученні Ваш клієнт все добре побачить.
  • У літньої людини очі погано й повільно адаптуються до умов недостатньої або надлишкової освітленості, особливо при швидкому переході від світла до темряви і навпаки. Тому Ваш підопічний може нічого не побачити в себе під ногами, якщо він тільки що перевів погляд з освітленого вікна в кімнату, де він перебуває.
  • При вході з вулиці в під’їзд або в транспорт літня людина робиться вкрай уразливою. Вона погано розрізняє недостатньо освітлені предмети, наприклад сходи , на які падає тінь. Бажано, щоб у таких небезпечних місцях, як сходи, коридори, парадні, були встановлені додаткові світильники. Щаблі сходів або їхнього краю, пороги (якщо немає можливості їх забрати зовсім!) повинні бути пофарбовані в контрастні (світлі) тони. Вимикачів у таких місцях необхідно мати вдвічі більше, ніж звичайно, щоб була можливість увімкнути світло на початку свого шляху й гасити його наприкінці.
  • Заохочуйте хворого виявляти цікавість до зовнішнього світу, наприклад, пропонуючи йому книги з великим шрифтом або «мовні» газети.
  • Не беріть на себе всю домашню роботу, допоможіть хворому взяти частину Ваших турбот на себе і підбадьорюйте його, якщо спочатку це в нього вийде погано.

Порушення слуху у літньому віці

Порушення слуху є досить поширеною проблемою серед людей похилого віку. Це може бути пов’язано зі змінами, що відбуваються в органах слуху, а також зі зниженням функцій нервової системи.

Основні причини порушення слуху у людей похилого віку:

  • Пошкодження вуха внаслідок вікових змін або впливу шкідливих факторів, таких як шум, деякі ліки тощо;
  • Зниження функції нервової системи, що відповідає за передачу сигналів з органів слуху до мозку.

Симптоми порушення слуху у людей похилого віку можуть включати:

  • Зниження слуху, яке може бути поступовим або раптовим;
  • Відчуття затору або болю в вухах;
  • Поява шуму в вухах (тинітус);
  • Скарги на те, що інші говорять нерозбірливо або говорять занадто тихо;
  • Труднощі зі сприйняттям голосу супутника в шумному оточенні.

Лікування порушення слуху залежить від причини та ступеня втрати слуху. Як правило, лікар може рекомендувати використання слухових апаратів або імплантацію слухових пристроїв. Також можуть бути корисними спеціальні навушники для телевізора та телефону, а також програми з підсилення звуку на смартфонах та планшетах. Для відновлення слуху у деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Правила спілкування з людиною, яка має значні порушення слуху:

  • Переконаєтеся, що Ваш співрозмовник добре може бачити ваше обличчя і особливо губи. Він зможе краще Вас зрозуміти, якщо буде орієнтуватися на міміку обличчя та рух губ. Тому при розмові краще сидіти так, щоб ваші обличчя перебували на одному рівні. Не можна, щоб співрозмовник дивився на Вас проти світла.
  • Ніколи не кричіть. Це лише спотворить рух вашого рота. Говорити треба не голосно (!), але й не тихо, ясно, виразно, трохи повільно, але не перебільшуючи й не підкреслюючи окремі склади (не скандуючи!), супроводжуючи мову живою мімікою й невеликою кількістю виразних жестів. Під час розмови намагайтеся не відвертати обличчя, не дивитися в підлогу, не закривати рот або обличчя руками, бо при цьому не тільки знижується можливість читати по губах, але і значно погіршується ясність звуків.
  • Говоріть короткими фразами, невеликими реченнями; по закінченні кожного з них, переконайтеся, що співрозмовник почув Вас правильно. В особливо важливих випадках попросіть повторити зміст сказаних Вами слів. Якщо підопічний Вас не зрозумів, повторіть, використовуючи інші слова, але в жодному разі не підвищуйте голосу, не кричіть, не дратуйтеся й не кваптеся. Люди похилого віку з розладом слуху краще сприймають низькі тони й гірше — високі; погано чують високі жіночі й пискляві дитячі голоси.
  • Людям з порушеним слухом дуже заважає фоновий шум, наприклад, коли одночасно говорять декілька людей, або коли Ви розмовляєте в кімнаті, де працює телевізор. У такому випадку літня людина з порушеннями слуху може думати, що при ній інші люди шепотяться, говорять про неї щось таке, чого він сам не повинен знати. Якщо вони при цьому сміються, то він вважає, що вони сміються над ним. Якщо людина погано чує на одне вухо, необхідно говорити, розташовуючись із боку іншого вуха. Якщо обстановка не дозволяє створити такі умови, щоб Ваш співрозмовник добре Вас чув — напишіть йому необхідну інформацію на папері.
  • Якщо ваш співрозмовник у розмові з вами помиляється, намагайтеся звернути це на жарт, не насміхаючись над ним. Постарайтеся бути доброзичливим до співрозмовника. Він може чути тільки тон вашого голосу, однак і тон може передати ваше відношення до нього.
  • Якщо Ваш підопічний носить слуховий апарат, переконайтеся, що він ним користується правильно; перевіряйте періодично, як апарат працює, чи не зламаний, чи не сіли батарейки або не забилася в навушники вушна сірка. При розмові переконайтеся, що апарат працює й включений.

Порушення нюху та смаку у людей похилого віку

Порушення нюху та смаку є поширеним явищем у людей похилого віку. Існує декілька можливих причин цих порушень, зокрема:

  • Старість — зі зростанням віку зменшується кількість рецепторів нюху та смаку, що призводить до зниження чутливості в цих областях.

  • Хронічні захворювання — такі як захворювання ротової порожнини, грип, застуда, риніт та інші захворювання, можуть спричинити тимчасові порушення нюху та смаку.

  • Травми — травми голови або області обличчя можуть пошкодити нервові вузли, що відповідають за нюх та смак.

  • Прийом лікарських засобів — деякі лікарські засоби можуть спричинити тимчасові порушення нюху та смаку.

Симптоми порушень нюху та смаку можуть включати втрату здатності розрізняти різні аромати та смаки, зменшення чутливості до солі, цукру та гіркого, а також відчуття дивних запахів та смаків.

Лікування порушень нюху та смаку може включати лікування основного захворювання, яке спричинило ці порушення, а також застосування спеціальних препаратів, які можуть покращити обонятіння та смак. В деяких випадках може знадобитися хірургічне лікування. Однак, в більшості випадків, проблеми зі зміною смаку та обонятінням можуть бути зменшені, якщо уникати певних споживаних продуктів, які можуть спричинити порушення цих сенсорних функцій.

Порушення тактильної чутливості у людей похилого віку

Порушення тактильної чутливості можуть виникати у людей похилого віку з різних причин. Однією з них є зниження кількості рецепторів у шкірі, які відповідають за реєстрацію різних видів торкання, наприклад, легкого дотику, натискання, холоду або спеки. Крім того, порушення тактильної чутливості може бути наслідком неврологічних захворювань, таких як інсульт або  хвороба Паркінсона.

Симптоми порушення тактильної чутливості можуть включати відчуття знеболення або оніміння деяких ділянок тіла, болі у відповідь на торкання або навіть відсутність відчуття болю в руках або ногах. Це може призвести до складнощів у виконанні повсякденних завдань, таких як застібання ґудзиків, писання або їжа.

Лікування порушень тактильної чутливості залежить від їх причини. Якщо причиною є зниження кількості рецепторів, можна використовувати спеціальні креми або лосьйони, щоб збільшити чутливість шкіри. Якщо причиною є неврологічне захворювання, то лікування повинно спрямовуватись на саму хворобу, наприклад, через призначення ліків або фізіотерапію. Для покращення якості життя можуть бути корисними такі прийоми, як масаж та спеціальні вправи, що допомагають підтримувати чутливість шкіри.

У людей старшого віку сповільнена реакція на вплив температури. Це може привести до того, що, доторкнувшись до гарячої каструлі, сковорідки або відкритого вогню, літня людина не відразу відсмикне руку і може отримати серйозний опік.

Вікове погіршення тактильної чутливості зовсім не означає, що не потрібно доторкатися до старих людей. Навпаки! З’ясувалося, що люди літнього віку дуже мають потребу в дотиках, не менше, ніж маленькі діти. Дотик, погладжування, простий потиск руки — все це дуже важливо для наснаги, щиросердечної підтримки Вашого підопічного. Тактильний контакт може допомогти відновити впевненість у собі, свою потрібність, не самотність у цьому світі.        Не відривайте своєї руки, коли підійшовши до ліжка літньої людини побачите, як він раптом схопиться за Вашу руку.

Загальні рекомендації з догляду за людьми з порушеннями органів чуття

Догляд за людьми з порушеннями органів чуття потребує особливої уваги та підходу. Ось кілька загальних рекомендацій, які можуть бути корисними:

  • Забезпечити безпеку: Важливо забезпечити безпеку людей з порушеннями органів чуття. Це можна зробити за допомогою додаткових пристосувань, наприклад, ковзанок у ванній кімнаті, поручнів на сходах та коридорах. Також слід забезпечити безпечне утримання та зберігання лікарських засобів та інших небезпечних предметів.

  • Створити комфортні умови: Люди з порушеннями органів чуття можуть відчувати дискомфорт через недостатнє освітлення, відсутність вентиляції або занадто гучні звуки. Слід забезпечити комфортні умови для проживання, розмістивши ліжко та меблі таким чином, щоб було зручно користуватися ними з обмеженими можливостями.

  • Комунікація: Люди з порушеннями органів чуття можуть мати проблеми з комунікацією. Важливо розмовляти з ними повільно та чітко, використовуючи прості слова. Також можна використовувати жести та інші засоби невербальної комунікації.

  • Підтримка фізичної активності: Фізична активність важлива для здоров’я людей будь-якого віку, в тому числі і для тих, хто має порушення органів чуття. Слід забезпечити можливість для регулярної фізичної активності, включаючи прогулянки та заняття фізичними вправами.

  • Емоційну підтримку: люди з порушеннями органів чуття можуть відчувати певний рівень соціальної ізоляції та самотності через свої проблеми. Тому важливо надавати їм підтримку та спілкуватися з ними, проявляючи інтерес до їхнього життя.

  • Допомогу з організації повсякденних справ: людям з порушеннями органів чуття може бути важко здійснювати певні дії у повсякденному житті, наприклад, приготувати їжу або прочитати інформацію на продуктах. Тому може знадобитися допомога з організації повсякденних справ, яку можуть надавати близькі люди або спеціалізовані служби.

  • Надання доступу до необхідної техніки: для забезпечення комфорту та безпеки людей з порушеннями органів чуття можуть знадобитися спеціальні пристрої, які допоможуть їм здійснювати певні дії. Наприклад, людям з порушеннями зору можуть знадобитися лінзи або спеціальні окуляри, а людям з порушеннями слуху — апарати для підсилення звуку.

  • Допомога з мобільністю: люди з порушеннями органів чуття можуть знайти складності з мобільністю та переміщенням. Тому може знадобитися допомога з організації транспорту або надання послуг з транспортування.

Про нас

Геронтологічний інформаційно — консультативний центр ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України».  Забезпечення населення інформацією про шляхи та джерела вирішення медико- соціальних, побутових та інших проблем людей літнього віку,

Соціальні медіа