Побутовий травматизм у літньому віці

Попередження падінь у осіб похилого віку

 • Падіння провокують збільшення захворюваності, смертності, зменшення функціональної спроможності, передчасним поступленням у заклади безперервного догляду.
 • Поряд з цим, падіння пов’язані з великою кількістю факторів ризику та ситуацій, які можуть бути змінені.
 • Частота падінь суттєво зростає після 60 років
 • У віці 65 років та старше щорічно падають 35-40% загалом здорових осіб, які живуть вдома.
 • вдвічі після переселення літніх людей на нове місце (або попадання до лікарні)  і знову повертається до вихідного рівня через три місяці
 • У віці 85 років і старше 20% випадків смерті, пов’язаних з падінням, припадає на будинки перестарілих.

При цьому:

 • Приблизно 10% падінь приводять до суттєвих травм, з яких 5% складають переломи. Переломи шийки стегна складають приблизно четверту частину від усіх переломів при падінні вдома. У будинках перестарілих частота таких переломів вище –до 81 на 1000 чол./рік. 
 • Слід відзначити, що  Приблизно в половині випадків перелому шийки стегна здатність до ходьби вже не відновлюється, 20% випадків закінчується смертю протягом шести місяців. Падіння є причиною 2/3 смертей від випадкових травм. Тому , дуже важливими є заходи по попередженню падінь.
 • Частим наслідком неодноразових падінь є так званий синдром страху повторного падіння : поєднання депресії, постійної боязні впасти та інших психологічних розладів. Можуть розвинутися втрата впевненості у собі, соціальна самоізоляція, дезорієнтація та відчуття самотності. Падіння навіть без фізичної травми може привести до смерті, якщо потерпілий не може самостійно піднятися і не має можливості покликати на допомогу. Якщо літня людина пролежить на підлозі більш ніж 12 годин, виникають пролежні, може розвинутися стан обезводнення, гіпотермія, пневмонія і настати смерть. В половині випадків літнім людям, схильним до повторних падінь, хоча б однократно потрібна була стороння допомога для того, щоб піднятися..

Фактори ризику падінь

Можна виділити  внутрішні та зовнішні фактори. Падіння часто обумовлені   взаємодією різних факторів.

До внутрішніх  факторів  ризику можна віднести:

Вік: частота падінь збільшується з віком.

Стать: серед дуже старих людей жінки падають частіше і у них вища ймовірність виникнення переломів при падінні.

Одиноке проживання: може бути пов’язано с більшими функціональними можливостями, однак травми і наслідки падіння можуть бути важчими, особливо якщо потерпілий не може піднятися з підлоги.

Застосування ліків: При одночасному призначенні більш ніж чотирьох різних препаратів незалежно від їх типу значно підвищується ризик падінь , а також у дев’ять разів зростає ризик порушень когнітивних функцій і виникнення страху падіння .

Порушення здоров’я: серцево-судинні розлади, хронічні обструктивні захворювання легень, депресія і артрит – ці стани підвищують ризик на 32%. Дисфункція щитоподібної залози та цукровий діабет, які ведуть до порушень периферичної чутливости, а також головокружіння, неутримання сечі теж підвищують ризик падіння.

Порушення рухових функцій і ходи: процес вікового зменшення фізичної сили та витривалості починається після 30 років (кожні десять років –на 10%), а також працездатності (кожні десять років – на 30%) . У людей з переважно малорухливим способом життя в попередні роки цей процес прискорюється .

М’язова слабкість, порушення ходи і рівноваги, використання допоміжних засобів для ходьби основні фактори ризику падінь.

Патологія опорно-рухового апарату: атрофія м’язів, болі і втрата гнучкості суглобів, артрози , спондильоз і остеохондроз хребта, плоскостопість і п’яточні шпори, остеопороз. Патологія стопи: викривлення великого та інших пальців, виразки та деформації нігтів, біль у стопах при ходьбі утруднюють збереження рівноваги З віком порушується стереотип руху. Хода стає шаркаючою, невпевненою, важко долати навіть невеликі перешкоди.

Зовнішні фактори ризику падінь

В деяких дослідженнях показано, що 30% — 50% випадків падіня літніх людей, шо живуть дома, обумовлені факторами середовища, в інших – що 20% падінь обумовлені інтенсивним впливом зовнішніх факторів, які привели б до падіння будь-яку здорову дорослу людину. Літні люди часто оступаються і можуть послизнутися, при цьому їм важко втримати рівновагу.

Виділяють наступні зовнішні фактори: дефекти оточуючого середовища (погане освітлення, слизька і нерівна підлога тощо), характер взуття і одягу, незручні допоміжні  пристрої для ходьби

Поради щодо попередження падінь

Регулярні прогулянки, плавання, легка гімнастика допомагають зберегти бадьорість і рухливість. Важливу роль у попередженні падінь грають тренування відчуття рівноваги, управління рухами. Воно корисне всім людям літнього віку, особливо тим, хто відчуває труднощі при ходьбі та при складних по координації рухах, після перенесеної травми або операцїї на опорно-руховому апараті. Пройти курс відповідного тренування можна в  центрі реабілітації або в домашніх умовах. Для тренування використовують фітболи(надувні м’ячі великого діаметру), эластичні платформи , виконання вправ на рівновагу з заплющеними   очима. 

Психологічний стан і страх падіння

У літньої людини зниження физичної і функціональної активності асоціюється з тривогою і страхом падіння. До 50% людей з страхом падіння, обмежують чи припиняють  соціальну і фізичну активність . Є сильна залежність між страхом і порушенням   функцій , сповільненням ходи і слабкістю м’язів ,  низьким рівнем оцінки стану свого здоров’я і зниженням якості життя. Також   недостатність вітамину D особливо часто спостерігається среди літніх людей і може викликати порушення ходи, м’язову слабкість і остеопороз і таким чином сприяти падінню і виникненню переломів.

Вплив порушення когнітивних функцій та зору на ймовірність падінь

Когнітивні порушення чітко асоціюються з підвищеним ризиком, навіть при нерізкій їх вираженості (без ознак глибокої деменції). Так, порушення короткочасної пам’яті у осіб старше 75 років є незалежним фактором ризику падінь. Пацієнти з деменцією падають удвічі частіше . 

В свою чергу, порушення зору: гостроти,  чутливості та разміру полей зору, а також катаракта, глаукома і дегенерація плями сітчатки впливають на ризик падінь, як і використання окулярів з лінзами. Мультифокальні лінзи порушують глибинне сприйняття простору,  контрастну і зорову чутливість, що утруднює своєчасне виявлення зовнішніх перешкод. Тому літнім людям доцільно не користуватися мультифокальними окулярами при ходьбі по сходах і у незнайомому оточенні поза домом.

Як попередити падіння і переломи кісток

 • Літні люди повинні повільно змінювати положення (підйом з ліжка, зі стільця і т. п.). Швидкі повороти тіла можуть знижувати артеріальний тиск з головокружінням та втратою рівноваги.
 • Необхідно підтримувати в приміщенні оптимальну температуру, оскільки значні її перепади погіршують кровопостачання головного мозку, координацію рухів.
 • Не бажано виходити з дому в дуже холодну погоду, коли падає сніг і слизько. Для попередження падіння слід користуватися палкою.
 • Важливо правильно підбирати взуття. Воно повинно бути вільним, але не надто великого розміру, м’яким і з рифленою підошвою (можна наклеїти пластир). 
 • По слизькій  підлозі краще ходити у м’яких панчохах. Необхідно обходити вологі місця у приміщенні та на вулиці.
 • Причиною падіння може бути головокружіння, як эфект деяких ліків. Про це пацієнта слід попередити завчасно.
 • Оскільки зниження слуху и зору можуть спричинити падіння необхідно систематично обстежувати пацієнтів у відповідних спеціалистів.
 • Своєчасно потрібно виявляти і лікувати остеопороз.
 • Потрібно забезпечити хороше освітлення. У нічний час слід включати спеціальні ліхтарики-нічники. Доцільно запаралелити включення світла у коридорі і туалеті.
 • Перила на сходах повинні бути з обох боків. Піднімаючись і спускаючись потрібно використовувати обидва перила. Поручні вздовж стін.     
 • Коврові покриття и доріжки потрібно добре фіксувати до підлоги. Паркетну підлогу доцільно покрити доріжками.
 • Меблі потрібно розставити лише вздовж стін, вони повинні бути зручними для користування.
 • Не повинно бути різких змін у розміщенні -людина може «на автопілоті» вночі обійти стіл там, де його теперь немає, і спіткнутися через переставлене відро. Обклеїти гострі кути меблів спеціальними м’якими накладками. 
 • В ванній підлога повинна  бути завжди сухою. Ванну і унітаз слід обладнати спеціальными перилами.
 • При появі головокружіння потрібно опуститися навпочіпки.
 • Не слід підганяти літніх людей, спонукати їх до швидкої ходьби та нервування з приводу можливого спізнення

Користь фізичних вправ у профілактиці падінь

Фізичні вправи не тільки призупиняють втрату м’язової маси, але й сприяють зростанню сили навіть у дуже старих людей, збільшенню їх рухової активності. Після наполегливих занять фізкультурою протягом 1-2 міс часто літні люди відмовляються від палиці і ходунків. Тому рухова активність не зважаючи  на біль, фізичні вправи допомагають зберегти рухливість та фізичну силу в будь-якому віці. Для людей з больовим суставним синдромом показані ізометричні вправи. Зниження протягом 14 днів рівня повсякденної фізичної активності внаслідок захворювання пов’зане з  підвищеним ризиком падіння

Про нас

Геронтологічний інформаційно — консультативний центр ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України».  Забезпечення населення інформацією про шляхи та джерела вирішення медико- соціальних, побутових та інших проблем людей літнього віку,

Соціальні медіа