Враховуючи широку розповсюдженість і негативний вплив паління на розвиток найбільш важких захворювань у людей літнього віку, доцільно зупинитися на цій шкідливій звичці. Нікотин стимулює посилений викид у кров високоактивних речовин (адреналін, норадреналін та інші), що прискорюють атеросклеротичний процес у артеріях, підвищують частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск з ростом навантаження на серце, провокують спазми артерій серця і нижніх кінцівок, підвищують схильність до тромбоутворень. В результаті паління сприяє виникненню інфаркту міокарда, ендартеріїту нижніх кінцівок, які можуть призвести до болей при ходьбі, виразок і навіть до ампутації. Погіршується кровопостачання всіх органів.  Тривалий вплив смол, окису вуглецю, подразнюючих засобів та ціаністого водню спричиняють злоякісні та серцево-судинні захворювання, бронхіти та емфізему легень.

Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців в 2 рази вища, ніж серед тих, хто не палить. Паління спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% випадків захворювання раком легень. У курців в 5-8 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому вони схильні до частих інфекцій.

У жінок, які палять, частіше виникають аменорея, кровотечі, рання менопауза, токсичний зоб. В результаті хронічної тютюнової інтоксикації  скорочується очікувана тривалість життя: 35-річна жінка, яка палить, проживе на 5 років, а 35-річний чоловік, який палить,- на 7 років менше, ніж їх однолітки, які не палять.

Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління. Палять 51% чоловіків працездатного віку в міській місцевості і 60% - в сільській місцевості. За 20-річний період поширеність паління серед міських жінок зросла від 5 до 20%. В Україні на кожну людину припадає в середньому близько 4,5 сигарети в день, приблизно в 2 рази більше, ніж в середньому на земній кулі. Курці складають третину всього працездатного населення України

Основні перешкоди у відмові від паління

·        Недостатня інформованість населення і кожного пацієнта про наслідки паління.

·        Відсутність особистої мотивації на відмову від паління.

·        Сформована нікотинова залежність.

Рекомендації для полегшення відвикання від паління:

·        не вживати продукти, що посилюють бажання палити (міцний чай та кава, алкоголь, гострі і солоні продукти);

·        для зменшення інтоксикації збільшити вживання рідини, особливо лужних напоїв (мінеральна вода, соки, овочеві відвари);

·        для ліквідації дефіциту вітамінів збільшити вживання овочів та фруктів;

·        обмежити енергоємність їжі.

Кофеін у організмі курця руйнується швидше і тому курці для підтримання звичного рівня кофеіну п’ють більше кави. Це потрібно пам’ятати тим, хто кидає палити. Якщо вони продовжать пити ту ж кількість кави, то це може призвести до підвишення концентрації в крові кофеіну в 2,5 рази.