10.1. Центри дозвілля

В Україні при територіальних організаціях ветеранів почали формуватися осередки культурно-масової роботи, дозвілля та розвитку творчих здібностей літніх людей. У таких структурах пенсіонери можуть  отримати консультації з вирішення своїх соціальних проблем, реалізації творчого потенціалу, різновиду рекомендацій та консультацій медико-соціального і юридичного характеру. Про особливості їх роботи та підходи до створення таких структур  у Вашому регіоні Ви можете дізнатися у вже діючих таких центрах, а саме:

Установа

Адреса, телефон

Київський міський палац ветеранів

01014, Київ, Бастіонна вул., 11

+380(44)2854209, +380(44)2852011

Центр соціальної підтримки „Ветеран”

65059, Одеська обл., Одеса, Люстдорфська дорога, 58

+380(48)7657539; +380(48)7665936

 

Будинок   Ветеранів  Голосіївського р-на м.Києва

 

03022, Київ, Васильківська вул., 27/1, корп.1

+380(44)2577023

+380(44)2585707

 

Будинок  соціальної турботи

 

03061, Київ, Суздальська вул., 4/6

+380(44)4973980

+380(44)4974181

 

 

У квітні 2010 у Сумській та Полтавській областях свої двері гостинно відкрили три центри дозвілля для самотніх літніх людей у Пирятині (Полтавська область), Недригайлові та Липовій Долині (Сумська область) на базі місцевих територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів. Центри є місцем, де самотні люди  можуть спілкуватися, займатися улюбленою справою, а також опановувати новими навичками, такими як, наприклад, фотосправа та користування ПК. У центрах літнім людям також надають соціально-побутові послуги та медичні консультації.  В центрах почали свою роботу різноманітні гуртки, прес-клуби, група здоров'я.

Проекти профінансовано в рамках конкурсу «Труднощі подолаємо разом: центри соціальної активності для одиноких літніх людей» за підтримки компанії Telenor Group та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). За більш детальною інформацією про цю та інші програми Фонду, будь ласка, звертайтеся до  Фонду Східна Європа за телефоном (+38-044) 200-3825,або Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ,

Схожі програми, спрямовані на підвищення соціальної  активності та якості життя пенсіонерів проводяться Фондом  в Запоріжській області, про що Ви можете дізнатися на сайті: http://www.prostobank.ua/finansovyy_gid/pensiya/stati/pozdnie_radosti_ili_kak_ne_unyvat_na_pensii

10.2. Університети третього віку

Одна з центральних тем Мадридського міжнародного плану дій із проблем старіння стосується  здійснення програм освіти протягом усього життя. Ціль навчання людей похилого віку — дати конкретні знання, що дозволяють людині старшого віку правильно оцінити мінливе в часі соціально-економічне положення суспільства, реалізувати свій внутрішній потенціал, зберегти гідність, знизити ризик соціальної ізоляції і знайти своє місце в нових умовах життя, причому не тільки як одержувача допомоги, але і як активного члена суспільства. Освіту пенсіонерів можна розглядати як одну з форм їхньої реабілітації в суспільстві.

В даний час швидкість розвитку суспільства така, що людина пенсійного віку постійно стикається із ситуаціями, яких не було у минулому. Для того, щоб орієнтуватися в суспільстві, щоб розуміти сьогоднішні реалії, пенсіонер має постійно або сам підвищувати рівень своїх знань, або вчитися в школах, курсах, кружках. Вперше в країнах Європи в навчальних закладах вищої школи стали створюватися  спеціальні факультети для  людей пенсійного віку, які навчаються за розробленими для них програмами, або їм надавалася можливість прослуховувати курс лекцій разом зі студентами звичайних дисциплін. Пізніше громадські організації самих пенсіонерів, центри місцевого самоврядування, центри здоров'я почали створювати школи для навчання. Вони одержали назву університетів третього віку (УТВ), що потім об'єдналися в Міжнародну асоціацію УТВ.

Основною метою роботи УТВ є підвищення загальноосвітнього рівня пенсіонерів, що полегшує їхню інтеграцію в суспільство. Навчання в УТВ сприяє активізації творчих здібностей, інтересів, захоплень, що, безумовно, може внести значний вклад у збагачення духовного життя суспільства. При створенні УТВ керувалися положенням про те, що будь-яка освітня діяльність дає пенсіонерам нові для них знання, уміння, сприяє розвитку нових навичок, дає розуміння можливостей реалізації духовних і фізичних резервів організму, що забезпечують активне довголіття. Отримані знання беруться до уваги в повсякденному житті людей старшого віку, враховуються при мотивації вчинків, допомагають інтегруватися до нових умов і форм взаємозв'язку в родині і суспільстві. Крім того, в УТВ створюється середовище соціального спілкування, умови для прояву взаємодопомоги. При створенні УТВ бралися до уваги дані численних досліджень і практичних прикладів, що свідчать про те, що пенсіонери (у будь-якому віковому періоді) здатні удосконалювати свої знання, одержувати і засвоювати нову інформацію, освітні програми в широкому діапазоні знань.

За останні роки при підтримці Фонду народонаселення ООН були розроблені навчальні програми та в ряді міст України (Києві, Миколаєві, Івано-Франківську та інших) стали створюватися такі структури, найчастіше це були школи здорового способу життя. Основним фактором мотивації участі в роботі УТВ було одержання нових знань, надія, що ці знання допоможуть продовжити активний період життя, а також можливість спілкування і придбання нових знайомих. У більшості слухачів змінилося ставлення до свого здоров'я, сформувалося розуміння того, що здоровий спосіб життя реально підтримує здоров'я, поліпшує самопочуття.

Слід підкреслити, що освітні програми сприяють активній позиції, активному способу життя, формуванню позитивних емоцій у старіючих людей. Форми і методи освітньої діяльності серед пенсіонерів різноманітні, від створення клубів здорового способу життя до навчальних інтерактивних комп'ютерних програм за різною тематикою. Вони дають можливість пенсіонерам з різним освітнім рівнем, різними інтересами знайти прийнятні для себе варіанти.

Так, у м.Харків відкрилася „Школа для тих, кому за... 70”. В програмі навчання людей третього віку передбачено оволодіння учнями комп’ютером, отримання знань в галузі юриспруденції, психології, історії, політології. Проводяться також і уроки фізкультури. Навчальний рік у Школі починається на 10 днів пізніше, ніж у звичайній школі. Проект має назву „Школа 50+”. Ця Школа працює на території Харківського гуманітарного університету „Народна українська академія”. Її організатори – німецький фонд „Пам’ять, відповідальність і майбутнє” та Всеукраїнський БФ”Турбота про літніх в Україні”. Більш детально про роботу Школи Ви можете дізнатися на сайті http://vgorode.ua/kharkiv/news/5/20007/

10.3. Комп'ютерна online-академія для пенсіонерів

Комп'ютер і Інтернет у сучасному житті - не розкіш, а необхідність. Діти освоюють ПК з ранніх років і вже в школі легко орієнтуються в глобальній мережі, вміють працювати з багатьма програмами.Але що робити людям старшого віку, які ніколи не мали справу з комп'ютерами? Адже часто у пенсіонерів є час і бажання освоїти щось нове, знайти однодумців, організувати за допомогою комп'ютера свої заняття роботою або хобі.Проте, щоб ефективно використовувати можливості, які надає ПК та Інтернет, необхідні певні знання та навички. Де ж їх узяти?

Щоб отримати комп'ютерну грамотність, людям похилого віку не обов'язково записуватися на курси та відвідувати їх. Спеціально для пенсіонерів була створена Комп'ютерна академія - сайт, на сторінках якого можна знайти відповіді на багато питання про користування ПК та Інтернетом.

Проект «Комп'ютерна академія для пенсіонерів» (www.pc-pensioneru.ru) створив військовий лікар на пенсії - Сергій Георгійович Авдевнін.Сайт містить безкоштовні уроки по користуванню ПК та Інтернетом, викладені простою і зрозумілою мовою - спеціально для людей похилого віку, які ніколи не працювали з комп'ютером раніше. Також на сторінках Комп'ютерної академії для пенсіонерів можна знайти форум для спілкування. Сайт  містить, зокрема, такі тематичні блоки як «Пізнаємо комп'ютер», «Освоюємо Інтернет», «Корисне», «Безкоштовне». Є й спеціалізований «Форум просунутого пенсіонера».

Більш детальну інформацію Ви можете отримати на сайтах:

http://www.pc-pensioneru.ru/1telefon.htm

http://education.ua/2010/06/online-computer-academy-for-seniors/