Стаціонарні заклади Міністерства праці та соціальної політики України, які опікуються людьми літнього віку, в основному представлені будинками-інтернатами (загальними, психоневрологічними, спеціальними) та геріатричними пансіонатами (останні відрізняються поліпшеними умовами перебування та надання допомоги).

Умови прийому до інтернатних закладів. Згідно з Типовим положенням про будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2001року № 549  у будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів на державне забезпечення приймаються одинокі пенсіонери за віком та інваліди 1 і 2 групи, які не мають працездатних родичів, зобов'язаних їх утримувати за законом .

Згідно зі ст.47 Закону України «Про основи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» діти зобов'язані піклуватися про батьків похилого віку, надавати їм допомогу і підтримку, в разі необхідності здійснювати за ними догляд. З дітей, які ухиляються від виконання цих обов'язків, на підставі судового рішення стягуються аліменти.

У тому випадку, якщо батьки похилого віку знаходяться на державному забезпеченні в будинку-інтернаті, пансіонаті або інших установах, аліментні виплати на їх догляд виплачуються цим установам.

Справу на оформлення в інтернат надає управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. У справу входять наступні документи:

  • особиста заява громадянина похилого віку чи інваліда про його прийняття до будинку-інтернату;
  • копія паспорта та ідентифікаційного коду;
  • медична карта про стан здоров'я та висновок ЛКК про необхідність стороннього догляду;
  • довідка про розмір пенсії;
  • копія пенсійного посвідчення та посвідчення, що підтверджує статус заявника (учасник ВВВ, інвалід ВВВ, сім'я загиблого (померлого) УВВВ, ІВВ, учасник ліквідації аварії на ЧАС);
  • копія довідки МСЕК про групу інвалідності (за наявності групи інвалідності);
  • довідка з місця проживання про склад сім'ї встановленої форми;
  • акт обстеження матеріально - побутових умов проживання (складають фахівці управління праці та соціального захисту населення при відвідуванні заявника на дому);
  • відомості про дітей (за наявності непрацездатних дітей) - копію паспорта або пенсійного посвідчення, в інших випадках копія свідоцтва про смерть;
  • результати клінічного обстеження: аналізи крові (загальний, на цукор, РВ), аналіз сечі (загальний, на цукор), аналіз калу (на дизентерійну групу, на яйцеглист), флюорографічне обстеження з наданням флюороплівки, а для перехворілих на туберкульоз - рентгензнімок; електорокардіограма (після 45 років).

Більшість стаціонарних закладів надають можливість постійного або тимчасового перебування у них літніх людей і інвалідів при наявності родичів на платній основі.